Azaz mivel is fűtsünk télen?
A kérdésre talán Pató Pál úr válaszát is idézhetnénk: „Ej ráérünk arra még!”
Valóban így lenne? A nem éppen következetes időjárásunkat tekintve, talán soha nem lehet időben foglalkozni ezzel a témakörrel. Hisz ki sejtette május végén,hogy a júniusi hónap igencsak didergős napokat tartogathat számunkra. Hogy hétfőn még a nap melegétől menekülünk a hűvös szobába, kedden pedig gyújtósért nyújtjuk kezünket.
Tehát a kérdés adott: Milyen tűzifától melegedhetünk lakásunkban? És milyen áron?
Mert ugye nem minden arany, ami fénylik!
A vélemények mindig eltérőek. Mást olvasunk a hirdetésekben, mást a prospektusokban és nincs két egyforma vélemény ,ha a helyi tüzépeknél érdeklődünk.
Mégis igyekeztünk egy átlagot vonni. Egy fának annál nagyobb a fűtőértéke , minél több gyantát és lignitet tartalmaz. Magával a gyanta jelentésével talán a hétköznapokban is gyakrabban találkozunk, de mi is az a lignit? A lignit a legfiatalabb szén, szerkezete erősen fás még.
Az igazán ajánlott tüzifa fajták:
Gyertyán, bükk , tölgy és az akác fa. A már említett fa fajták mindegyike magas fűtőértékkel rendelkezik. Sorrendben ezen fa fajták fűtőértéke: gyertyán:15,8MJ/kg, bükk:15,6MJ/kg, tölgy:15,1MJ/kg, akác:14,8MJ/kg.
Amint az látható is, kimagasló különbséggel nem rendelkeznek ezek a tüzelők egymástól. Ami fontos emellett, az a fa szárazsága. Ha azt szeretnénk, hogy a megvásárolt tűzifa fűtőértéke a lehető legjobb legyen, érdemes tüzelőnket hónapokkal a fűtési szezon előtt beszerezni és zárt – levegős helyen tárolni,hogy legyen ideje és helye a száradásra.
Nem mindegy, kitől és honnan szerezzük be otthonunk melegedéséért felelős tüzelőnket. Mi mást kívánhatnánk, mint eredményes és elégedett vásárlókat!